Choď na obsah Choď na menu
 


Ostriež

30. 3. 2008

                         Ostriež


Je veľmi rozšírený, aj keď z niektorých úsekov tečúcich vôd prechodne takmer vymizol. Vyskytuje sa skoro vo všetkých vodách a rybníkoch. Vyhýba sa horným úsekom pstruhových vôd a tokom s rýchlou, chladnejšou vodou. Ostriež je pôvodom hlbinná ryba; veľmi dobré podmienky našiel vo väčšine údolných nádrží, kde sa stal atraktívnym počtom úlovkov. Na jar sa objavuje pri brehoch v plytkej vode, v zime sa sťahuje do hlbín; vyhľadáva miesta s úkrytmi. V jeseni sa zdržiava pri brehoch. Ináč hľadá potravu vo všetkých vrstvách vody. Hľadáme ho predovšetkým tam, kde sú kŕdle drobných rybičiek. Veľké ostrieže sú v blízkosti nejakých úkrytov. V údolných nádržiach sa zdržiava vo väčších hĺbkach, odkiaľ vychádza na plytčiny. Pri strmých skalnatých brehoch stávajú pod útesmi a vo výklenkoch skalných stien. Ostrieže sú počas dňa v pohybe. Preto ak na jednom mieste nezaberajú, alebo aj zaberali a zrazu prestali, prejdeme na iné miesto. Skúšame aj to, či berú pri dne alebo v horných vrstvách vody. Úlovky ostriežov nie sú vzácnosťou, problémom však je, kde ich hľadať. V riekach hľadáme ostrieže nad splavmi, v mŕtvych ramenách a v hlbokých partiách, pod splavmi a pri ústi prítokov.

Ostriež je pri chuti po celý rok. Najlepšie berie po nerese a potom od augusta do prvých mrazov. V letných slnečných dňoch zaberie len zriedka. Na jar a na jeseň loviť po celý deň, skoro ráno a neskoro večer, ak je chladno a veterno. Na začiatku jesene, keď ráno leží nad vodnou hladinou riedka hmla, berie do východu slnka.

Odporúča sa obyčajný prút, i ľahší, vlasec hrúbky 0,20 - 0,25, háčiky veľkosti 5 - 1/0, dobre vyvážený plavák, udicová súprava, vybavenie na lov vláčením, pilkery, strímery, ale aj voblery.

Používa sa lov plávaním s plavákom, na ťažko s plavákom i bez plaváka, dvíhanie i spúšťanie udicovej súpravy s použitím všetkých druhov nástrah na ostrieža, vláčenie, v lete viac pri povrchu, inokedy skôr pri dne, zvislé vláčenie. Napriek tomu, že používanie pilkerov má v očiach ortodoxných vyznávačov vláčenia príchuť primitívnosti, je to spôsob, ktorý si vyžaduje väčší cit a skúsenosť než bežné vláčenie.

Používajú sa len nástrahy živočíšneho pôvodu, ako červy, rybky, "patentky" alebo kúsky z nich, ďalej rotačné blyskáče. Treba vyskúšať, či je v deň lovu výhodnejšia, prípadne účelnejšia dážďovka alebo živá rybka. Pri nedostatku vhodných nástrah možno s úspechom nastražiť kúsky mäsa z ostrieža.

 

 

 

Mentalita ostriežov je plná protirečivých súvislosti. Veľa krát sa nám stáva ako črieda ostriežov prenasleduje blyskáč v plnom nasadení, ale vždy bez pokusu sa ho zmocniť bez ohľadu či je to prvý alebo desiaty náhod. A na druhej strane absurdný až komický záber a výlov ostrieža, ktorý sa chytil na jeho vlastné oko, vytrhnuté háčikom pri predchádzajúcom neúspešnom záseku. Prívlastok nenásytného pažravca vyvažuje jeho charakteristická opatrnosť a plachosť. Budovať náš úspech na jeho naivite je veľmi pochybné. Opak je skôr pravdou, naivná je možno jeho mlaď, väčší starý ostriež sa postupne stáva mazaným lišiakom, ktorého uloviť je neprekonateľný problém.t1194369553_ostriez-02

Základné informácie

 

latinsky: Perca fluviatilis
česky: Okoun říční

anglicky: Perch
nemecky: Barsch

čeľaď: Ostriežovité

dĺžka života: 10-15 rokov
pohlavná dospelosť: 2.-5. rok
doba neresenia: apríl - máj

 

Rozšírenie

 

Ostriež je veľmi rozšírená ryba. Vyskytuje sa takmer vo všetkých vodách. Vyhýba sa horným úsekom pstruhových vôd a bystrinám, ale nie je to vždy pravidlom. Na konci pstruhovej sezóny sa mi podarilo chytiť krásneho ostrieža v potôčiku, kde šírka dosahovala sotva 1 m.

Veľmi dobré podmienky našiel v nádržiach, kde sa stal atraktívnou rybou vďaka počtu i veľkosti úlovkov.

 

Doba lovu

 

Ostriež je pri chuti skoro celý rok. Najlepšie ale berie po nerese (jún). Druhá fáza prichádza od augusta do prvých mrazov. V letných slnečných dňoch zaberie zriedka. Na jar a jeseň ho môžeme loviť prakticky každý deň. Najviac ostrieže berú skoro ráno a neskoro večer, ak je chladno a veterno. Pred svitaním sú naše vyhliadky na ulovenie tejto ryby najlepšie. Ryby chytené v jeseni okolo šieste až ôsmej hodiny rannej mali žalúdky prázdne, naproti tomu ostrieže chytené na obed už boli nažraté.

 

Miesta lovu

t1194369557_ostriez-04

Väčšinou ich nájdeme tam, kde sú jamy, terénne nerovnosti na dne v okolí kríkov či spadnutých stromov. Ostriež sa rád bude zdržiavať pri podomletých brehoch, väčšie úlovky môžeme očakávať v hĺbke, ale i na plytčine kde je vyhriata voda. Na plytčinách loví v kŕdľoch malých rybiek, a tak ho môžeme sledovať. Neraz sa stáva ako vidíme vyskakujúce malé rybičky nad hladinu. Keď sa v blízkosti brehu nachádza strom tak ho môžeme nájsť aj v koreňoch. V koreňoch hľadajú ostrieže úkryt pred šťukou či iným predátorom. Ako ste si všimli tak nájsť lovisko ostriežov je dosť problematické, preto za ostriežmi chodíme najlepšie vo dvojici, či trojici. Keď sa nám podarí nájsť kŕdeľ tak sa snažíme dané miesto preloviť, čo najdôkladnejšie. Ak sa nám už nedarí chytiť žiadneho ostrieža tak sa posúvame a hľadáme iné lepšie lovisko proste sa snažíme “pohybovať sa“ spolu s loviacou rybou.

 

Ostriež obyčajný / Perca Fluviatilis /
Dravý druh rozšírený takmer v celej Európe. Má vynikajúce mäso a radí sa k najchutnejším sladkovodným rybám.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Ostriez

(Ostriez , 24. 9. 2015 23:13)

Ja mam ostrieže najradšej hlavne kvôli ich dravosti nepoznám inú rybu žijúcu na Slovensku ktorá zozere k 2 cm menšieho ostrieza ako je on sám :) všetci sa idú posrat keď chytia stuku ale proti ostriezovy a jeho dravosti je len hovno
Súhlasím zo stanovením miery 25cm

Ostriež

(Milan, 12. 11. 2011 15:33)

ostriež je velmi pekny a chutny ,zároven.Len velka škoda že lov trva velmi dlho a že je na Slovensku velmi malo ostriežov. Preto si ich musime chranit!!!Ked som bol naposledy lovit som jedneho ulovil ,ale bol maly tak som ho pustil.Počkam si nan ho kym vyrastie :-)

Ostriež

(Jozef, 13. 9. 2011 18:58)

Je to jedna z najkrajších rýb, preto zasluhuje ochranu a našu úctu. Kľudne by som súhlasil so zavedením lovnej miery pre túto rybu. Je pravdou že má výborné mäso,ale s mierou prosím!!! Držím palce pri love tejto nádhernej ryby!!!

Lov ostriezov

(Patrik Krsik, 1. 2. 2011 20:40)

Ja by som na uvod Vam chcel povedat moje nastrahy ktore sa mi osvedcili. Su to v prvom rade rotacne blyskace a az potom by som spomenul vsakovake gumove rybky.Este k tym gumovim rybkam by so chcel nieco spomenut;zelena farba ich pritahuje aj ked to nieje celkom pravda, preto ze vsetky drave ryby idu na vseliake farby podla toho ake je pocasie voda a od inych pricin.Taktiez by sme nemali zabudat na woblery roznych farieb.Woblery ja najradsej pouzivam cez leto ked sa ryby [ostriezi]zdrzuje pri hladine vody.Vdedy napodobnujem mrtvu rybku a to tak ze ju hodim krizom cez prud a sem tam zo 2 razi myknem, tym napodobnujem mrtvu rybku.Este jedna rada na zaver a ta je ze cez leto je dobre pouzit polarizacne okuliare, ale to asi vsetci vieteD.

Lov ostriezov

(Patrik Krsik, 1. 2. 2011 20:37)

Ja by som na uvod Vam chcel povedat moje nastrahy ktore sa mi osvedcili. Su to v prvom rade rotacne blyskace a az potom by som spomenul vsakovake gumove rybky.Este k tym gumovim rybkam by so chcel nieco spomenut;zelena farba ich pritahuje aj ked to nieje celkom pravda, preto ze vsetky drave ryby idu na vseliake farby podla toho ake je pocasie voda a od inych pricin.Taktiez by sme nemali zabudat na woblery roznych farieb.Woblery ja najradsej pouzivam cez leto ked sa ryby [ostriezi]zdrzuje pri hladine vody.Vdedy napodobnujem mrtvu rybku a to tak ze ju hodim krizom cez prud a sem tam zo 2 razi myknem, tym napodobnujem mrtvu rybku.Este jedna rada na zaver a ta je ze cez leto je dobre pouzit polarizacne okuliare, ale to asi vsetci vieteD.

Chráňte ostrieža

(Mgr. Juraj Gregor, 3. 6. 2008 23:15)

Ostriež je jedna z mála rýb, ktoré som sa pred 45 rokmi učil chytať. Dávno pominuli časy, ked sa každý exemplár považoval za votrelca a požierača ikier a mlade iných rýb. Ja považujem ostrieža za dôstojného protivníka, výbornú športovú rybu a naviac veľmi chutnú. Ale nie všetci rybári to tak vidia. Skúste porovnať mäso pstruha, zubáča, kapra a ostrieža. U mňa jednoznačne vyhráva zubáč, potom ostriež a až za ním je pstruh a kapor. Aby ostriež bol skutočne cennou športovou rybou, musí dosahovať aj tomu zodpovedajúcu mieru. Pobavte sa s 20 centimetrovými ostriežmi a keď ich budete mať 5-6, spokojne choďte domov a pripravte si ich prudko vysmažené v oleji, alebo ich pomiešajte s pleskáčom a skúste "tresku". Neobanujete. Na záver by som všetkých chcel požiadať, aby malé ryby púšťali späť do vody a nekŕmili s nimi kačice. Veď onedlho už nebudeme mať ani kde, ani čo loviť.