Choď na obsah Choď na menu
 


Pstruh potočný

18. 4. 2008

                                       Pstruh potočný

Je jednou z územne najrozšírenejších rýb. Osídľuje pstruhové vody, to znamená rieky, riečky a potoky v horách, v podhorských oblastiach a na vysočinách s čistou, na kyslík bohatou, chladnou a rýchlejšie prúdiacou vodou a s tvrdým, kamenistým alebo štrkovitým dnom. Vyžaduje si členité brehy a dno s tieniacimi porastami a s dostatkom úkrytov pod brehmi, kameňmi i úkrytov v koreňoch pobrežných potokoch, kde ich napájajú artézske vody. Dobre sa mu darí v pstruhových údolných nádržiach i v tokoch pod nimi. Ako stanovištná ryba sa nachádza vždy v blízkosti nejakého úkrytu alebo aspoň krytu a vyžaduje si vody s dostatkom potravy. S ojedinelými kusmi sa stretávame hlboko v lipňovom pásme, ale v silnejších prúdoch aj v mrenovom pásme, pod haťami a pri ústi pstruhových potokov. Na jar stoja pstruhy väčšinou pod brehmi, po oteplení vody, keď je aj väčšie množstvo potravy, osídľujú vody po celej ploche a súčasne sa sťahujú do úkrytov.

Loví sa od apríla do konca augusta, teda po celý čas povoleného lovu. V apríli, máji a v júni berie celý deň, v júli a v auguste ráno a navečer. Na lov sú priaznivé pochmúrne dni alebo striedavo oblačno a dusno, mierny vietor, teplé dážďové prehánky. Nepriaznivé sú slnečné, horúce a jasné dni, ranný a večerný hmlový opar so silnou rosou alebo pred búrkou. Ale aj ináč záujem pstruha o ponúkané nástrahy kolíše, na čo musíme byť vždy pripravený a skúšať buď muškárenie alebo vláčenie. Kto ovláda oba uvedené druhy rybolovnej techniky, najmenej pocíti letnú náladovosť pstruhov. Denné obdobie lovu musíme vyberať aj s prihliadnutím na postavenie slnka, aby nás neoslňovalo neznemožňovalo sledovanie mušiek, alebo aby sme nevrhali tieň na miesta, kde lovíme.

 

Na muškárenie je vhodný muškársky prút, obojstranno zužovaná muškárska šnúra s hrúbkou zodpovedajúca sile a akcii prúta, muškárske nadvezce, mokré mušky, pasty na natretie šnúry, prípravky na mastenie suchých mušiek a podberák.

 

Na vláčenie je vhodný prút na vláčenie, vlasec 0,25 - 0,30, rybičkový systém s jedným trojháčikom na vláčenie, olovená hlavička a trojháčik veľkosti 9 - 11 na dvíhanie a spúšťanie mŕtvej rybky, menšie lyžičkovité i rotačné blyskáče, štíhle voblery, rapaly a strímery. Blyskáče a ostatné vláčené nástrahy majú byť menšie, dlhé 3 - 6 cm.

 

Ako spôsoby lovu sa požíva muškárenie s mokrou muškou, so suchou muškou, s nymfami, lov natriasaním suchou muškou pri brehu, lov plávaním s mokrou muškou alebo s nymfou s plavákom, ďalej vláčenie mŕtvou rybkou alebo polovičkou rybky na jednoháčiku, vláčenie mŕtvou rybkou na systémiku s jedným trojháčikom, vláčenie s mŕtvou rybkou alebo s jej časťou s olovenou hlavičkou kombinované s dvíhaním a spúšťaním, vláčenie s blyskáčom alebo s inou vláčenou umelou nástrahou a vláčenie s prívlačovou muškou.

Obrázok “http://www.instinctive.co.nz/thefin/images/nov06/_IMG_2155.jpg” sa nedá zobraziť, pretože obsahuje chyby.http://www.mrk.cz/Data/Galerie/162_f3.jpghttp://www.biolib.cz/IMG/GAL/BIG/15998.jpg