Choď na obsah Choď na menu
 


Sumec

30. 3. 2008

BIOLÓGIA SUMCA

Sumce pôsobia na prvý pohľad pomerne neohrabane a je takmer nemožné pomýliť si ich s iným druhom ryby. Táto poverami a hrôzostrašnými príbehmi opradená ryba nedá spávať mnohým priaznivcom Petrovho cechu. Veď uloviť pätdesiat či viac kilogramovú rybu je životným zážitkom a mnohý z nás by ho nevymenili za nič na svete. Títo impozantný dravci dostali do vienka od prírody ohromný potenciál. Pri daných rozmeroch dospelé jedince vlastne okrem človeka nemajú žiadneho potenciálneho nepriatela.

  Sumec je v športovom rybárstve cenným úlovkom. Uloviť aspoň raz v živote sumca, ktorý by vážil desať kilogramov, to je želanie a neraz i vrchol túžob každého rybára. Nie je to však také ľahké, aspoň nie športovým spôsobom – na udicu. Sumec je najväčšia ryba žijúca v našich vodách – riekach, nádržiach, priehradách a rybníkoch. Preto chceme o tejto zaujímavej rybe povedať aj keď nie všetko, tak aspoň čo najviac. Sumce udržiavajú vo vodách biologickú rovnováhu. Ich sanitárna úloha, ktorú plnia je nezastupiteľná. Okrem chorých rýb požiera i uhynuté ryby, ktoré sú pôvodcom pri rozširovaní nákaz. Sumec je zaujímavá a v skutku neobyčajná ryba. Už tvar jej tela a hlavy, zafarbenie, spôsob života a nočný lov nás privádzajú do úžasu, aké máme šťastie, že v našich vodách sa nachádzajú také krásne dravce, ako je sumec veľký.

Spôsoby lovu:

Lov pomocou bójky

O tomto spôsobe sa dá povedať, že je u nás najpoužívanejší. Používa sa zväčša na stojatých vodách - vodných nádržiach, stojatých ramenách. No môžeme ju použiť aj na tečúcej vode. Bójky sa používajú o dĺžkach od 100 - 150 cm. Náväzec by nemal byť dlhší ako 2/3 dĺžky bójky. Lebo v opačnom prípade nám hrozí zamotanie celého systému, čo nebýva príjemné pri zdolávaní ryby. Zvyčajne sa nástraha umiestňuje do hĺbky tak 30 - 70 cm, no záleží aj od veľkosti nastraženej rybky. Takúto bójku si môžeme zhotoviť alebo aj zakúpiť v rybárskych potrebách, kde majú naozaj veľa druhov v rôznych veľkostiach a ich ceny sa pohybujú od 100 do 350 Sk.

Odporúčané náradie:
Udica: Udicu s vrhacou záťažou 300 – 500g. Tieto udice sú postačujúce i keď sa v poslednom čase začínajú používať na lov gigantov v extrémnych podmienkach udice so záťažami 50 – 80 LBs. Dĺžka udice môže byť od 2,7 do 3,3 m - dvoj, max. trojdielna. Ja používam udice o záťaži 400g a dĺžke 3,3 m.

Naviják: Pri tomto spôsobe používame veľké Baitrunnery /veľkosť: 70-90/. Náročnejší rybári môžu použiť aj multiplikátor / 0,50-350m a viac/. Multiplikátory ale aj navijáky by mali byť celokovové, multiplikátory odporúčam s radičom.

Vlasec: Začiatočníci môžu skúsiť vlasce o priemere 0,45 -0,60 mm. No tí, ktorí to so sumcami myslia trošku vážnejšie by sa mali zamýšľať nad spletanými šnúrami. Spletané šnúry je dobré voliť ako kmeňové šnúry, ktoré sa bežne používajú. Doporučujem používať šnúry s min. nosnosťou 40 kg. Mne sa v posledných rokoch osvedčili spletané šnúry s nosnosťou od 60 – 100 kg.

Nástraha: Výlučne živá rybka o veľkosti od 20 – 50 cm doporučujem: karasa, pleskáča, jalca a lieňa. V krajinách ako je Španielsko, môžeme použiť ako nástrahu kapríka s hmotnosťou 3-5 kg.

Legenda:
1. Kotviace olovo, používajú sa olovené záťaže o gramáži 60 - 300g. Toto olovko leží na dne, a slúži na samotné ukotvenie bójkového systému.

2. Samotná bójka skladá sa z dvoch plavákov, ktoré sú spojené navzájom zvyčajne drevenou alebo PVC tyčkou. Tieto plaváky bývajú o gramážach okolo 80 až 200 g.

3. pevnostný obratlík, oplatí sa používať obratlíky s väčšou pevnosťou okolo 70 - 100 kg.

4. Náväzec – od obratlíka po háčik. Odporúčam používať spletané šnúry o nosnostiach cez 80 kg. Nie preto aby vydržala nápor sumca, ale hlavne preto aby ju sumec neprebrúsil svojimi zubami. Kevlarové lanká neodporúčam používať kvôli ich pevnostným vlastnostiam. Dĺžka od obratlíka po háčik by mala byť od 30 cm do 60 cm.

5. Nástraha. Nástrahu stražíme na jeden trojháčik alebo jeden dvojháčik. Je dobré používať kvalitné a pevné háčiky o veľkostiach 3/0 až 5/0.

Takýto bójkový systém potom vyvážame na člne.

 

Lov pomocou vábničky
Tento spôsob sa stáva u nás čím ďalej tým viac používanejším, no je veľmi náročný, lebo s vábničkou sa treba naučiť dokonale zaobchádzať, aby to malo požadovaný efekt.
Pri love s vábničkou potrebujeme mať k dispozícii čln - čím pevnejší a stabilnejší tým lepšie a tiež by mal byť vybavený kvalitným motorom. Ďalšia vec ktorá nám pomáha pri tomto love je echolot / sonar /.

Odporúčané náradie:
Udica: Udice volíme menších rozmerov - najvhodnejšie sú dĺžky od 2,1 max. 2,7 m. Gramáž volíme od 300 – 500g. Pri tomto spôsobe by mala byť udica extra pevná, lebo si treba uvedomiť že sumca držíme na krátku vzdialenosti / 5 – 20 m/ pri jeho plnej sile. Osobne používam udicu s delenou rúčkou, jednodielnu – udica nemá v strede žiadny spoj, čo minimalizuje možnosť prasknutia alebo zlomenia prútu v spoji.

Naviják: Naviják môžeme voliť aj menší. Minimálne 60-tku. Mal by byť pevný a nie veľmi ťažký. Taktiež na tento spôsob lovu môžeme zvoliť menší multiplikátor so zásobou silónu alebo šnúry aspoň 100-150 m.

Vlasec: Jedine spletanú šnúru, vlasec nemusí vždy vydržať nápor sumca, keď sa jedná o krátku vzdialenosť. Šnúru je dobré použiť o nosnosti od 50 – 100 kg.

Nástraha: Najčastejšie sa používa väčšia živá rybka, ale sumec nepohrdne ani dážďovkami či pijavicami.

Vábnička
Samotný vznik vábničky pripisuje rybárska história maďarským rybárom. Z Maďarska sa potom v priebehu pár rokov rozšírila do celej Európy. Vyplýva to aj z toho, že tu máme málo lokalít kde by sa dal uplatniť. Veď revírov kde je povolené chytanie z člna, je tak málo. A ešte medzi týmito revírmi je len veľmi málo na ktorých sa dá táto rybolovná technika uplatniť.
Všeobecne platí, že čím hlbšia voda, tým by mal byť klobúčik vábničky väčší. Tiež sa potvrdilo, že používať vábničku v 2 metrovej vode sa veľmi nevyplatí.
Správne používanie vábničky vyžaduje veľkú skúsenosť a poctivo natrénované pohyby.
Vábnička pred dopadom na hladinu by sa mala slabo skloniť dozadu, aby len klobúčik zasiahol vodnú hladinu. Viď obrázok.

 

 

 

 

 

 http://www.onarb.sk/album/rozne_fotky/2002_sumec014v.jpg

http://www.trebonsko.cz/Files/Czech/Trebonsko/Rybareni-a-rybarstvi/Atlas-ryb/sumec_velky-500.jpghttp://www.chytej.cz/foto/trofejni_ulovky/49/00014.jpg

 

Sumec obyčajný / Silurus glanis /
Žije prevažne v stojatých, alebo pomaly tečúcich vodách. Má chrupavkovitú kostru, vďaka ktorej je jeho čisté a kvalitné mäso takmer bez kostí. 
 
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

fasa

(kokos, 15. 3. 2012 11:27)

tato stranka je celkom fasa inac

sumík!!!

(nudaaaa!!!, 14. 2. 2012 18:43)

je to parádna nuda pretože mňa to vôbec nezaujíaaaaa

hfj

(gnhj mk, 12. 2. 2012 12:11)

hfjh

sumec

(peter valiesik, 2. 2. 2011 17:43)

pozor ,,,,pozor ,,, zozeriem ta hrrrrr.

asi sumec

(Šano, 3. 2. 2010 19:41)

jeto nadherna ryba viac uz netreba dodat.

sumec

(eli, 17. 1. 2010 9:30)

nedopisali ste text o sumcovi

love csumcov

(dominik, 3. 9. 2009 16:41)

ryby

(ena, 20. 4. 2009 16:16)

fest velky